GUIDE – stanowisko instruktora
Każda chwila szkolenia musi być wykorzystana efektywnie. W szkoleniu nie ma czasu na popełnianie błędów, z których nie będzie płynąć wiedza. Dotychczas głównym koordynatorem szkoleń był sezon i pogoda. To one dyktowały to, czy szkolenie się odbędzie. Co oczywiste w zimie skoków na spadochronie wykonywało się bardzo mało, a długość dnia warunkowała możliwość odbywania szkolenia praktycznego. Z zaprojektowanym środowiskiem instruktażu GUIDE, symulatorem PSVR-04, rejestratorami serii GUARDA i modułem transmisji GURU możesz zwiększyć efektywność szkolenia! Czy pogoda jest dobra? Czy już zapadł zmrok? Teraz dla szkolenia teoretycznego i praktycznego na ziemi przestaje to być ważne, bo możesz ćwiczyć w symulacji VR. A gdy rozpocznie się sezon, to możesz przystąpić do szkolenia praktycznego i efektywnie weryfikować postępy w szkoleniu na bieżąco. Mamy przyjemność zaprezentować stanowisko instruktora GUIDE, który zostało zaprojektowane w celu poprawy efektywności szkolenia. Pozwala ono na bieżący nadzór i kontrolę nad symulatorami PSVR-04, ale także poprzez system transmisji GURU na bieżący nadzór nad przebiegiem rzeczywistych lotów.
Czynnik ludzki w trakcie szkolenia, czyli co może prowadzić do wypadków
- Nie trać czasu
- Odczytuj zarejestrowane dane
- Jedno środowisko dla dwóch części szkolenia
- Zarządzaj misją podczas skoków grupowych
- Zwiększ efektywność szkolenia symulacyjnego
- Zwiększ bezpieczeństwo szkolenia w powietrzu
- Wykrywaj niebezpieczeństwa szybciej
- Elementy systemy PSSP-01
- Możliwość rozwoju
W szkoleniu symulacyjnym liczy się to ile przelecisz, a nie ile będziesz na lot czekał. Każda zmiana parametrów skoku w symulacji zabiera czas. Z tego względu zaprojektowaliśmy nasz system tak, aby tracić go możliwie mało. Aby to osiągnąć oprogramowanie GUIDE posiada:
- intuicyjny interfejs instruktora
- dedykowane scenariusze do zadań treningowych
- możliwość sterowania wieloma symulatorami równocześnie
- możliwość wyzwalania sytuacji awaryjnych
- możliwość ustawiania pozycji początkowej w symulacji
- możliwość zarządzania pogodą dla wielu symulatorów jednocześnie
- możliwość zmiany obciążenia powierzchni spadochronu
Stanowisko instruktora to nie tylko bieżący nadzór. Wyposażyliśmy go w te same funkcje, które pozwalają na odczyt danych z rejestratora GUARDA. Dzięki temu nie musisz już analizować danych zebranych podczas lotu z użyciem oddzielnego oprogramowania! Wszystko zostało połączone tak, aby analiza lotu na bieżąco jak i odprawa po locie była efektywna.
Doskonale wiemy, że sprzęt kosztuje. Jeśli ma być efektywny w szkoleniu to musi być używany. Mając na uwadze to, że szkolenie realizowane jest w Polsce w znaczącej mierze przez małe ośrodki zdecydowaliśmy się aby zaprojektowane przez nas stanowisko instruktażu mogło być wykorzystane zarówno podczas fazy szkolenia naziemnego jak i w fazie szkolenia w locie. Luka pomiędzy wiedzą teoretyczną zdobytą na ziemi i wiedzą praktyczną zdobytą w powietrzu została zmniejszona! Instruktorzy mogą świadomie i efektywnie wspomagać uczniów w trakcie zadań, w których dotychczas było to niemożliwe.
Skoki grupowe i nauka lotów w formacji to jedno z trudniejszych zadań związanych z nawigacją w powietrzu. Dzięki środowisku instruktora GUIDE z łatwością zsynchronizujesz pracę do 10 symulatorów, ustawisz jednakowe warunki pogodowe wczytasz dedykowany plan misji realizowanej w dowolnym miejscu na ziemi. Kiedy już przećwiczysz misje w symulatorze, to dzięki modułowi transmisji będziesz mógł tą samą wiedzę wykorzystać podczas nadzoru nad formacją w rzeczywistych skokach.
W symulatorze skok zawsze jest bezpieczny dla życia, ich zastosowanie zatem ma jasny cel… W bezpiecznych warunkach przećwiczyć sytuacje niebezpieczne, które mogą wydarzyć się w rzeczywistości, ale także nauczyć się w jaki sposób realizować lot bezpiecznie. Nasze badania wykazały, że nawet tak proste zadania dla doświadczonych skoczków jak planowanie rundy, czy wyrobienie wyczucia wysokości, mogą okazać się problemem dla tych, którzy dopiero rozpoczynają szkolenie. Z tego względu opracowaliśmy funkcje wirtualnych „latarni”, które pozwolą Ci określić punkty zwrotne trasy dla ucznia, wyćwiczą w zakresie szacowania wysokości metodą wizualną, a także wspomogą podczas ćwiczeń planowania rundy.
Bieżący nadzór nad skoczkami jest trudny, a czasami wręcz niemożliwy. Trudno przecież zobaczyć kogoś na tle nieba, kto może znajdować się kilka kilometrów od nas. Tym bardziej trudno jest tylko na bazie tego co się widzi stwierdzić gdzie dokładnie znajduje się osoba szkolona w powietrzu i czy doleci do lotniska, czy też nie. Nieprawidłowy wybór miejsca do lądowania w terenie przygodnym był przyczyną wielu wypadków. Zastanawialiśmy się jak można pomóc instruktorowi, w tej sytuacji, aby mógł lepiej wspomóc ucznia w podejmowaniu bezpiecznych działań. Z myślą o tym opracowaliśmy funkcję wyświetlania zasięgu. Dzięki nim będziesz wiedział, czy planowany punkt do lądowania jest osiągalny z bieżącej wysokości, a jeśli nie, to zawczasu wspomożesz ucznia w wyborze potencjalnego miejsca do lądowania dzięki wbudowanej mapie. To nie wszystko… Skrócisz też czas potrzebny do podjęcia osoby, która wylądowała się w terenie przygodnym.
Wykrycie stanu niebezpiecznego jest pierwszym niezbędnym krokiem do udzielenia prawidłowej pomocy. Posiadanie dodatkowych narzędzi może być efektywne, ale muszą one pozwalać instruktorowi na szybszą reakcję na niebezpieczeństwa, jednocześnie nie angażując go za bardzo w proces analizy danych. Jednym z kryteriów dla naszego systemu było to, czy jesteśmy w stanie szybciej wykryć nieprawidłowość i na nią zareagować. Z tego względu zaprojektowaliśmy dedykowany system ostrzeżeń o krytycznych sytuacjach w powietrzu. Dzięki doświadczeniu zaangażowanych w nasza pracę instruktorów sformułowaliśmy funkcje pozwalające m.in. na automatyczne wykrycie:
- ryzyka zderzenia w powietrzu,
- zbyt dużej prędkości opadania,
- braku otwarcia czaszy do określonej wysokości (funkcja dedykowana dla skoczków AFF),
- nadmiernego kąta przechylenia skoczka w trakcie wykonywania zakrętów (funkcja dedykowana dla niedoświadczonych skoczków),
- żądanego punktu do lądowania poza zasięgiem.
Nasze stanowisko instruktora współpracuje z pozostałymi elementami systemu PSSP-01. Możesz zarządzać lotem w Symulatorach wirtualnej rzeczywistości, analizować lot który zarejestrowałeś rejestratorem GUARDA, na bieżąco analizować przebieg lotów z użyciem rejestratorów GUARDA-TE i modułu transmisji.
Mamy świadomość tego, że każdy ma inne potrzeby, dlatego skomponuje zestaw z elementów systemu odpowiedni dla Twojego ośrodka.
Myślisz o tym, że system jest super, ale dlaczego dedykujemy go tylko dla spadochroniarzy i paralotniarzy? Nic bardziej mylnego. Wykorzystywaliśmy go do bieżącego nadzoru nad innymi obiektami latającymi m.in. do nadzoru przebiegu wybranych pilotów podczas Motoparalotniowych Mistrzostw Polski w 2021 roku, a aktualnie pracujemy wraz z zespołem Supercluster nad nadzorem misji balonu stratosferycznego. Myślisz o alternatywnych zastosowaniach? Skontaktuj się z nami, a spróbujemy Ci pomóc. Oferujemy na indywidualne zamówienie:
- budowę dedykowanego oprogramowania i interfejsu użytkownika,
- dostosowanie systemu do potrzeb ośrodków szkolenia,
- projektowanie dedykowanych scenariuszy zgodnych z programem szkolenia.