GURU – system transmisji
Każda osoba zainteresowana lotnictwem słyszała choć raz o serwisach umożliwiających bieżące śledzenie statków powietrznych znajdujących się w przestrzeni powietrznej. Niestety, ale to co już od dawna dzięki urządzeniom nazywanym transpondery możliwe było do użytkowania w samolotach i śmigłowcach, było tylko wizją w zastosowaniu dla spadochronów i paralotni. Czy jednak, gdyby taki nadzór był możliwy, to nie poprawiło by to bezpieczeństwa? Dotychczas problemem było to, że nie wszystko da się zobaczyć. A problemów bywa dużo… Lądowanie w terenie przygodnym kilka kilometrów od lotniska potrafi zapewnić niezły trening kondycyjny jeśli chcemy do niego powrócić. Bywa też, że lądujemy w miejscu gdzie zasięg sieci GSM jest ograniczony. Co gorsza zdarzają się lądowania na lesie i wtedy nawet zejście z drzewa bywa dużym ryzykiem. Gdyby tylko ktoś na lotnisku wiedział, że mamy problem, to mógłby pomóc…
Z przyjemnością prezentujemy system GURU, który już teraz pozwala na bieżąco dostarczać zaawansowanych, dotychczas niedostępnych danych z lotu. Złożony z dwóch podsystemów: transmisji danych i transmisji wideo pozwoli na pogłębienie świadomości sytuacyjnej instruktora, a w konsekwencji na opracowanie zaleceń, które mogą być przesłane do pilota nawet za pomocą tradycyjnej radiostacji stosowanej w lotnictwie.
Garść faktów o GURU?
- Komunikuj się lepiej
- Parametry lotu na bieżąco
- Obraz z powietrza
- Łatwy transport i użytkowanie
- Elementy systemu PSSP-01
- Możliwości rozwoju
Komunikacja werbalna jest podstawową formą komunikacji na lotnisku jednakże jest ograniczona do tego jak głośno jesteśmy w stanie krzyczeć. Niemożliwe jest emitowanie głosu na kilka kilometrów, a przecież w tej odległości często znajdują się skoczkowie od miejsca startu. Nic prostszego, aby rozwiązać ten problem… Wystarczy zastosować radio lotnicze, ustawić wspólną częstotliwość i komunikować się z jego użyciem. Praktyka pokazuje jednak, że pomimo tego, iż komunikacja głosowa jest możliwa, to problemem staje się to co mamy powiedzieć przez radio. Jeśli mamy podejmować racjonalne decyzje, to muszą one wynikać z dobrej świadomości sytuacyjnej. Z poziomu lotniska pozwala nam na to zmysł wzroku. Możemy zobaczyć co ktoś robi i na tej bazie reagować. Sytuacja nie jest jednak prosta. Zaobserwowanie tego co się dzieje w powietrzu bywa trudne: trudno zlokalizować skoczka na niebie, a do określenia tego co robi wymagany jest sokoli wzrok. Z tą myślą zaprojektowaliśmy moduł GURU, w skład którego wchodzą:
- moduł transmisji danych,
- moduł transmisji wideo.
Są one możliwe do użytkowania jako połączone źródło danych dla stacji instruktora GUIDE lub też każde z osobna.
Co jest wyjątkowego w naszym module transmisji danych? Przecież sieć bezprzewodowa działa w każdym domu i do uzyskania są duże prędkości transmisji. Należy jednak zadać dodatkowe pytania.
- Czy uzyskamy łączność do domowej sieci Wi-Fi z kilku kilometrów?
- Czy sieć GSM działa, gdy lecimy samolotem?
- Czy zdajemy sobie sprawę z tego jaka jest maksymalna moc nadawcza dozwolona przepisami?
To moc nadawcza w głównej mierze w połączeniu z wybraną częstotliwością transmisji warunkują maksymalne do uzyskania zasięgi. W swoim rozwiązaniu skoncentrowaliśmy się na tym, aby nasz system dobrze sprawdził się w warunkach lotniskowych i umożliwiał uzyskanie tych danych o skokach spadochronowych i lotach na paralotni, które do tej pory były niedostępne. Mając to na uwadze opracowaliśmy segment naziemny systemu zbudowany w oparciu o antenę dookólną, który w przeprowadzonych testach wykazywał możliwość transmisji do 30 km. Ponadto umożliwia on:
- wizualizację danych w GUIDE wraz z automatycznymi ostrzeżeniami o niebezpiecznych stanach lotu,
- równoczesny nadzór nad grupą liczącą do 10 skoczków wyposażonych w rejestratory GUARDA-TE,
- podgląd pozycji, wysokości i kierunku lotu na mapie,
- transfer zaawansowanych parametrów lotu (prędkość opadania, kąty orientacji przestrzennej, prędkość względem ziemi),
Myślisz o tym, że do komunikacji to co widzisz z ziemi i w stacji instruktora to zbyt mało? Czasami może tak być… Np. kiedy chcesz na bieżąco widzieć obraz z powietrza. Z myślą o tym zaprojektowaliśmy system transmisji wideo. Moduł GURU-VIS pozwoli Ci na połączenie z dowolnym urządzeniem z systemem Android, które posłuży Ci jako źródło danych z kamery. Mogą to być także gogle AR. Jednakże wyzwaniem jest uzyskanie zasięgów transmisji pozwalających na odbiór tych danych z dużej odległości. Opracowana antena kierunkowa pozwala na uzyskanie zasięgów transmisji pozwalających na nadzór rozszerzony o wizualizację danych w GUIDE. W trakcie realizacji projektu potwierdziliśmy możliwość transmisji wideo z zasięgiem do 5 km.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że zdolność do transportu elementów może mieć kluczowe znaczenie do nabycia urządzenia. Z tego względu pracowaliśmy nad tym, aby użytkowanie naszego systemu było bezproblemowe. W pierwszej kolejności skoncentrowaliśmy się na tym, aby parametry transmisji były jak najlepsze. Czym byłby bowiem system transmisji gdyby nie miał zdolności do komunikacji? Stąd wykorzystanie statywów, które pozwalają na szybki transport, ale także polepszenie warunków propagacji fal radiowych dla zastosowanych anten. Kolejnym aspektem była zdolność do zastosowania systemu nawet w małych ośrodkach. Mamy świadomość tego, że niewiele z nich może pozwolić sobie na zakup samochodu transportowego wyłącznie w celu transportu anteny… i dlatego nasze rozwiązanie cechują małe wymiary i mobilność. Z łatwością przewieziesz system transmisji samochodem osobowym. Jest jeszcze coś, z czego jesteśmy dumni. Nasze moduły transmisji posiadają zasilanie bateryjne i modemy Wi-Fi. Dzięki temu rozstawisz antenę tam gdzie jest to najlepsze dla uzyskania dobrych zasięgów transmisji (z dala od hangaru), a w tym czasie lot nadzorować będziesz z użyciem GUIDE z miejsca zacienionego lub klimatyzowanego pomieszczenia.
Nasz system transmisji został zaprojektowany w systemie PSSP-01 jako łącznik pomiędzy elementami segmentu powietrznego (rejestratory GUARDA-TE) oraz elementami segmentu naziemnego (stanowisko instruktora GUIDE), który umożliwi bieżący nadzór nad operacjami lotniczymi. Dzięki niemu w dowolnej chwili posiadając stanowisko instruktora GUIDE oraz rejestratory GUARDA-TE zyskasz możliwość bieżącego nadzoru nad lotem, a w przypadku zastosowania wersji z transmisją wideo bieżący podgląd tego co dzieje się w powietrzu.
Moduł transmisji został w całości zaprojektowany i wykonany przez nas. Myślisz o alternatywnym zastosowaniu? Chcesz monitorować pracę innych obiektów latających? Potrzebujesz rozbudować system dla większej grupy użytkowników? A może interesuje Cię adaptacja systemu na inną częstotliwość? Skontaktuj się z nami, a spróbujemy Ci pomóc. Oferujemy na indywidualne zamówienie:
- opracowywanie urządzeń do transmisji danych,
- projektowanie dedykowanych protokołów transmisji,
- szacowanie budżetu łącza transmisji radiowej,
- testowanie układów transmisji radiowej.